Varyap Meridian - Ticari Aktif Portföylerimiz (2)


Varyap Meridian - Ticari Proje Görselleri
VARYAP MERIDIAN
Türkiye’nin ilk ve tek lüks yeşil karma projesi

Varyap, Meridian Projesi ile son yıllarda uluslararası gayrimenkul geliştirme sektöründe en çok kabul gören, bulunduğu çevre ve doğal ortamla uyumlu tasarım ve uygulama gerektiren “bütünsel sürdürülebilirlik” anlayışını Türk gayrimenkul piyasasına sundu. Türkiye’nin yeni finans merkezi olan Ataşehir/Anadolu Yakası’nın son büyük arsasında ”LEED” kriterlerine göre yapılan karma proje kapsamında 1500 konut, 5 yıldızlı otel, iş merkezi, ticaret ve sosyal alanlardan oluşuyor. Toplam 107 bin metrekarelik alana yayılı olan Varyap Meridian’in yüzde 90’ı yeşil alandan, 13 bin metrekarelik alanı ise binalardan oluşmaktadır. Daha tasarım aşamasında alınan önlemler, çevreci malzeme seçimi ve atık yönetimiyle projede %40’a varan enerji ve su tasarrufu, proje sakinlerine yüksek konforda minimum tüketim maliyeti sağlayacak. LEED Sertifikasyon programı dahilinde Türkiye’nin ilk ve tek lüks yeşil karma projesi olan VARYAP Meridian’de yaşam Şubat- 2012’ de başlıyor.

SOSYAL ALANLAR
Varyap Meridian projesinde stüdyo daireden 5+1’e, 40 m2’den başlayıp 200 m2’nin üzerine çıkan 450 farklı daire tipi bulunmaktadır. Ancak Varyap Meridian’da herkes, oturduğu daireden fazlasına, binlerce metrekarelik ortak kullanım ve yeşil alana da sahiptir .

Varyap Meridian, geniş lobileri, ortak kullanım alanları, kapalı ve açık havuzları dışında, geniş rekreasyon alanlarıyla sizi satın aldığınız kadar metrekareye hapsetmez. Aksine, diğer seçkin komşularınızla birlikte sizi hayatın tam içine davet eder.

İsterseniz Varyap Meridian’daki konutunuzu sadece uyumak için bile kullanabilirsiniz. Çünkü binaların girişinde yer alan lobi alanları tüm sosyal ihtiyaçlarınızı giderecek şekilde tasarlanmıştır. Komşu ve dostlarınızla yapacağınız sohbetler, okuma ve tv alanınız, sıcak bir fincan kahve veya küçük atıştırmalıklar her zaman bir adım ötenizdedir. Varyap Meridian, hayatı merkeze alan tasarım anlayışı ile yaşam anlayışınızı tümüyle değiştirmeye odaklanmıştır.

Lobilerin dışında, Varyap Tower’ın en üst katında bulunan lounge alanı daire sahiplerine ayrılmıştır. İstanbul manzarasına karşı parti düzenleyebileceğiniz, keyifle zaman geçirebileceğiniz sosyal alanlar bu mahallerde de yer almaktadır.

YERLEŞİM PLANI
Varyap Meridian, toplam 374.000 m2 inşaat alanına sahip karma bir gayrimenkul projesidir.

Kat sayısı 20 ile 61 arasında değişen 5 blokta, 1.500 konut, 3 adet yatay ofis binası ve 5 yıldızlı otel, ofis ve kongre merkezi fonksiyonlarını bir arada sunan Meridian for Business bulunmaktadır.

KONUM
Varyap Meridian, Batı Ataşehir Bölgesi’nde, İstanbul Finans Merkezi’nin tam karşısında yer almaktadır.

E5 ve TEM otoyollarının kesişim noktasında yer alan Varyap Meridian, hem şehiriçi hem de şehirlerarası erişim açısından önemli bir noktada ve bağlantı yolundan direkt ulaşılabilecek

ÖDÜLLER
2010 ULUSLAR ARASI GAYRİMENKUL ÖDÜLLERİ YARIŞMASI’NDA “DÜNYANIN EN İYİ MİMARİ PROJESİ ÖDÜLÜ”
2010 AVRUPA GAYRİMENKUL ÖDÜLLERİ YARIŞMASI’NDA “EN İYİ YÜKSEK BİNA MİMARİSİ ÖDÜLÜ”
2010 AVRUPA GAYRİMENKUL ÖDÜLLERİ YARIŞMASINDA “EN İYİ MİMARİ ÖDÜLÜ”
2010 ULUSLAR ARASI GAYRİMENKULLER YARIŞMASI’NDA “EN İYİ GAYRİMENKUL WEB SİTESİ ÖDÜLÜ”
2010 ULUSLAR ARASI GAYRİMENKULLER YARIŞMASI’NDA “TÜRKİYE NİN EN İYİ YÜKSEK BİNA MİMARİSİ ÖDÜLÜ”
2010 ULUSLAR ARASI GAYRİMENKULLER YARIŞMASI’NDA “TÜRKİYE’NİN EN İYİ MİMARİSİ ÖDÜLÜ”
GAYRİMENKUL ÖDÜLLERİ / MİLANO 2010 DA “AVRUPA’NIN EN İYİ AKILLI ŞEHİR PROJESİ”
OVERSEAS LIVING DERGİSİ TARAFINDAN VERİLEN, “2010 EN İYİ GAYRİMENKUL ÖDÜLÜ”
2009 ULUSLAR ARASI GAYRİMENKUL ÖDÜLLERİ YARIŞMASINDA “EN İYİ YÜKSEK BİNA ÖDÜLÜ”
2009 ULUSLAR ARASI GAYRİMENKUL ÖDÜLLERİ YARIŞMASINDA “ EN İYİ GAYRİMENKUL PROJESİ ÖDÜLÜ”

Varyap Tower (A Blok)
Varyap Tower 412 adet bağımsız bölüm oluşturuyor. Toplam 61 katın bulunduğu blokta, stüdyodan 4+1’e kadar farklı tiplerde daireler mevcut. Blok sakinlerine açık ve kapalı yüzme havuzu, kapalı otopark alanı mevcut olup, binanın en üst katında sosyal tesis ve seyir terası bulunmaktadır.

B Blok
B blokta toplam 159 adet bağımsız bölüm yer almaktadır. Parselde iki açık havuz, kapalı havuz ve kapalı otopark bulunmaktadır. B blok zemin katında hem parsele hem de kente hizmet verecek ticari birimler mevcut.

C Blok
C blokta 268 adet bağımsız bölüm yer almaktadır. C blok iki adet açık havuz, kapalı havuz, kapalı otopark ve sosyal tesisler bulunmaktadır. C blokta ayrıca, hem parsele hem de kente hizmet verecek ticari birimler mevcut.

D Blok
D bloklarda toplam 156 adet bağımsız bölüm yer almaktadır. D blokta , iki açık havuz, kapalı havuz, sosyal tesis ve kapalı otopark bulunm

E Blok
E bloklarda 223 adet bağımsız bölüm bulunmakta. D blokta , iki açık havuz, kapalı havuz, sosyal tesis ve kapalı otopark bulunmaktadır. Ayrıca blokta ticari birimler mevcut.
aktadır. Ayrıca blokta ticari birimler mevcut


OTOPARK
Herkes için otopark
• Site içi sirkülasyonun daha rahat sürdürülebilmesi ve insanların yeşil alanlardan dilediğince faydalanabilmesi için Varyap Meridian’da açık otopark bulunmaz.
• Otoparklardaki “ring sistemi” ile konut sahipleri kat kat dolaşmadan, doğrudan kendi katlarına ulaşırlar.
• Basamakların ve engellerin bulunmadığı otoparklarda, daire sahiplerine ait, değişmeyen park yerlerinin dışında bisiklet park alanları ve asansörlere yakın bölümlerde engelli park bölümleri yer almaktadır.
• Her parselde araç yıkama alanları mevcuttur.
• Misafirler için ise site girişine yakın bahçe duvarının dışında cepler tanımlanmıştır.
Geniş ve ferah alanlar
• Sıradan otoparklarda 2 metre civarında olan kat yüksekliği, Varyap Meridian’da 2.70 metreye kadar çıkar.
• Rampalar çift yönde 7 metre genişliğindeyken, rahat dönüşler yapabilmeniz için 9 metreye varan manevra alanlarına sahiptir.
Otoparkta enerji tasarrufu
• Hareket sensörlü lambaların kullanıldığı otoparklarda enerji tasarrufu sağlanırken, havalandırmada “jetfan” sisteminin benimsenmiş olması, tasarrufu ve otopark içindeki havanın kalitesini önemli ölçüde artırır.
• Yangın durumunda dumansız bölgeler oluşturan bu sistem, duman atılımı için de kullanılır ve yarattığı hava hareketi ile yangın sonrasında binada oluşabilecek ağır hasarın önüne geçer.
• Otopark yüzeylerinin yer kaplaması, teker seslerinin oluşumunu büyük ölçüde azaltarak konfor sağlar.

Çevre, bütçe ve enerji dostu
• 1.500 konut, beş yıldızlı otel ve iş merkezinden oluşacak VARYAP MERIDIAN, ABD'deki Çevre Dostu Binalar Konseyi (USGBC) tarafından geliştirilen LEED (The Leadership in Energy and Environmental Design – Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik) kriterlerine uygun olarak gerçekleştirilen, Türkiye'nin ilk büyük ekolojik karma inşaat projesi olma özelliğine sahiptir.
• LEED Sertifikası hakkında detaylı bilgi için tıklayın.
• 107 bin m2'lik alana yayılan projenin %90'ı yeşil alandan, yalnızca 13 bin m2'lik alanı binalardan oluşmaktadır. Tasarım aşamasında alınan önlemler, çevreci malzeme seçimi, atık yönetimi ve elektriğin bir kısmının rüzgar ve güneşten enerjisinden yararlanılarak üretilmesiyle projede %40'a varan enerji ve su tasarrufunun yanı sıra, proje sakinlerine yüksek konfor ve minimum tüketim maliyeti sağlaması planlanmaktadır. Projeyi yeşil bina sınıfına sokacak en önemli detayların başında atık maliyetlerinin %50-90 arasında azaltılması, %30 oranında su tasarrufu sağlanması ve CO2 salınımının %35 azaltılması hedeflenmektedir.
• Kullanılan teknolojilerle inşaat maliyetleri büyük oranda artsa da, uzun vadede ortak alanların bir kısmının güneş panelleri ve rüzgar türbinleriyle üretilecek enerji ile aydınlatılması, yağmur ve gri suların toplanarak yeşil alanların sulanması sayesinde maliyetler düşürülerek verimlilik sağlanacaktır.
• Proje, sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla, bina konumlanması, cephe tasarımı, rüzgar türbini ve fotovoltaik paneller ile elektrik üretimi, gri su kullanımı gibi hem aktif, hem de pasif metodolojilerle yürütülecektir. Dünyanın lider elektromekanik ve statik danışmanı olan İngiliz kökenli BÜRO HAPPOLD firması ise projenin tamamını bu altyapıya göre tasarlayacaktır

Leed Sertifikası
LEED nedir?
• LEED (leadership in energy and environmental design) , binaların ENERJİ ve ÇEVRE bakımından etkin kullanımını değerlendirerek sertifikalandıran, Amerikan Yeşil Binalar Konseyi tarafından oluşturulmuş yeşil bina sertifika programıdır.
• Yeşil binalar, geleneksel binalara göre İNSAN ve ÇEVRE faktörlerini gözeterek tasarlanıp, inşa edilip, işletilip, geleneksel binalara göre daha sağlıklı ortamlar yaratmak; enerji korunumu ve su tasarrufu sağlamak, doğal çevre ve kaynakları korumacı bir misyon ile inşaat faaliyetlerini gerçekleştirmek gibi bir çok insan ve çevre korumacı uygulamaya sahiplerdir.
• Yeşil binalar, geleneksel binalara göre İNSAN ve ÇEVRE faktörleri gözetilerek tasarlanan, inşa edilen ve aynı şekilde işletilen binalardır. Geleneksel binalara göre daha sağlıklı ortamlar yaratırken, enerji korunumu ve su tasarrufu sağlarlar. Doğal çevre ve kaynakların korunmasını temel alan inşaat faaliyetleri ile insan ve çevre korumacı bir çok uygulamaya sahiplerdir.
LEED’in bina değerlendirmede kullandığı alt başlıklar aşağıdaki gibidir.

• Sürdürülebilir Araziler
• Su Verimliliği
• Enerji ve Atmosfer
• Malzemeler ve Kaynaklar
• İç Ortam Kalitesi
• Tasarımda Yenilikler
Varyap Meridian - Ticari - 392
Varyap Meridian - Ticari - 393
Varyap Meridian - Ticari - 394
Varyap Meridian - Ticari - 395